Vyrai ir sveikata: trys pagrindinės klaidos

Results

Tai, kad vyrai ir moterys skiriasi ne tik fizinėmis savybėmis, yra nuo seno žinoma tiesa ir svarbus mokslinių tyrimų objektas. Ne išimtis ir medicina, kur lyčių skirtumai pasireiškia įvairių susirgimų statistikoje – rizika susirgti viena ar kita liga vyrams ir moterims yra nevienoda. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos vadybos katedros docentas Vytenis Kalibatas atkreipia dėmesį, kad pavojingų susirgimų ir mirtingumo statistika dažniau nepalanki vyrams. „Liūdnas pasekmes galinčios turėti lėtinės neinfekcinės ligos gana dažnai išsivysto dėl kelių pagrindinių klaidų, kurios ypač būdingos stipriajai lyčiai, kai kalba pakrypsta apie rūpinimąsi savo sveikata. Jeigu vyrams pavyktų jų nekartoti, gyventume sveikesnėje ir laimingesnėje visuomenėje,“ – sako gydytojas.

 

Per ilgai ignoruoja ligos simptomus

Gydytojai vieningai sutaria, kad vyrai dažniau nei moterys savo sveikatą pervertina ir yra linkę ignoruoti atsirandančius negalavimus. „Visuomenės akyse vyrai turi būti stiprūs ir ištvermingi, todėl net ir susidūrę su sveikatos sutrikimais, jie dažnai nutaria nekreipti į juos dėmesio. Labai dažnai vyrams atrodo, kad negalavimai yra laikini ir praeis savaime. Deja, dažniausiai jie klysta, ir tokiu abejingumu tik atitolina gydymosi procesą, taip padidindami rimtesnių susirgimų riziką,“ – apie vyrams būdingą požiūrį į sveikatą pasakoja Vytenis Kalibatas.

Paliesiaus klinikos pacientų gretose vyrauja moterys. Taip yra ne todėl, kad jos dažniau patiria sveikatos sutrikimus, o todėl, kad jos anksčiau kreipiasi profesionalios pagalbos. Dauguma į Kliniką besikreipiančių vyrų tai daro raginami artimųjų ir tik labai maža dalis savo sveikata susirūpina patys.

Neseniai atlikto Klyvlendo klinikos tyrimo duomenimis, apklausus daugiau nei 500 vyrų, tik trys iš penkių prisipažino kasmet profilaktiškai pasitikrinantys sveikatą ir tik 40 proc. svarstytų gydytojo pagalbą esant rimtiems įtarimams dėl jų sveikatos būklės. Pusė apklaustųjų prisipažino sveikatos problemų neaptarinėjantys net su artimaisiais, o 19 proc. respondentų atskleidė, kad pas gydytojus lankosi tik verčiami savo artimųjų. Negydomos ligos progresuoja, todėl ignoravimas tik atitolina tai, kas neišvengiama.

 

 

Nori greitų rezultatų

Vyrai yra linkę veikti greitai ir užtikrintai. Deja, kai kalbama apie kompleksinius sveikatos sutrikimus, nėra būdo greitai juos pašalini. „Ryškus tokio klaidingo požiūrio pavyzdys – piktnaudžiavimas erekciją skatinančiu vaistu „Viagra“. Vyrai vengia pripažinti, kad šio preparato vartojimas neišspręs tikrosios problemos, o tik trumpam sušvelnins jos pasekmes. Lytinės funkcijos sutrikimus lemia neteisingi gyvenimo būdo pasirinkimai ir įsisenėjusios sveikatos problemos, todėl labai svarbu laiku imtis prevencinių priemonių, o negalavimus pastebėti kuo ankstesnėje stadijoje,“ – nedelsti ragina gydytojas.

Kitas ryškus pavyzdys, kai vyrams pritrūksta kantrybės ir jie imasi greitesnio būdo – testosterono papildai. Dažniausiai juos vartoti vyrai pradeda siekdami atgauti energiją, turėti daugiau jėgų mėgautis pilnaverčiu gyvenimu, greičiau įgyti norimą fizinę formą. „Vienintelė priežastis gydytojui paskirti gydymą testosterono injekcijomis yra tada, kai organizmas pats jo pakankamai negamina. Visi kiti atvejai – rizikingi, teikiantys tik trumpalaikį efektą ir didinantys rimtų sveikatos  sutrikimų riziką,“ – apie skubos žalą kalba V. Kalibatas.

 

Nekeičia žalingų gyvenimo būdo įpročių

Aptartų klaidų pavyktų išvengti, jeigu vyrai laiku imtų rūpintis savo gyvenimo būdo įpročiais ir jų poveikiu sveikatai. Energijos nebuvimas, kraujospūdžio ar seksualinės funkcijos sutrikimai yra labai glaudžiai susiję su fizine veikla, teisingu mitybos rėžimu ir kokybišku poilsiu. Sveikatai palankius gyvensenos įpročius formuoti nėra lengva, tačiau su specialisto pagalba – įmanoma.

„Reikia tvirtos paciento nuostatos ir pasiryžimo į savo rutiną įvesti sveikatinamąjį fizinį krūvį ir sureguliuoti mitybą, o juk tai reikalauja nemažai žinių ir  pastangų. Be to, sunku pripažinti, kad savo gyvenimo būdu patys privedame savo organizmą prie ligos,“ – sako gydytojas.

Easy-paced habits make it clearer year by year that health is not an inexhaustible source – it needs to be protected and taken care of. In the society, the prosperous cult of a healthy way of life already brings positive changes to the human routine, and the attitude of men towards a healthy lifestyle should gradually change. Paradoxically, however, although they tend to ignore and ignore health problems, men are much harder to manage than women.