Tarptautinių mokslo publikacijų apžvalga, 2018 m. kovas

Hipertenzijos gydymui efektyvus tęstinis fizinis krūvis: neilgai trunkantis, labai intensyvus

Šiame straipsnyje autorė Charlotte B Ingul pristato naujausių publikuotų mokslo straipsnių apžvalgą, skirtą nefarmakologinėms kraujo spaudimo mažinimo priemonėms, visų pirma – fizinio krūvio poveikiui hipertenzijos gydymui.

DASH dieta [Šaltinis: UKhealtcare]

Vadovaujantis DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) gairėmis, dieta gali sumažinti sistolinį kraujospūdį 11 mmHg, mažesnis suvartojamos druskos kiekis gali sumažinti sistolinį kraujo spaudimą 5-6 mmHg,  o aerobinis fizinis krūvis (90-150 min.  per savaitę) gali sumažinti sistolinį kraujospūdį 5-8 mmHg. Šios gairės rekomenduoja fizinį krūvį taikyti hipertenzijos profilaktikai, gydymui ir jos kontrolei. Fizinio krūvio poveikis mažinant kraujo spaudimą yra lygiavertis poveikiui naudojant pirmo pasirinkimo antihipertenzinius vaistus.

EXERDIET-HTA tyrime buvo vertinamas 16 savaičių trukmės skirtingų aerobinių fizinio krūvio programų su mitybos reguliavimu, kraujo spaudimo mažinimo efektyvumo poveikis 175-iems (54,0±8,2 metų amžiaus) pacientams, turintiems antsvorio ar nutukusiems, fiziškai neaktyviems ir sergantiems hipertenzija. Po 16 savaičių trukmės programos visų grupių pacientams sistolinis kraujo spaudimas sumažėjo 7-9 mmHg. Tuo tarpu kūno masė statistiškai reikšmingai daugiau sumažėjo ilgai trunkančio vidutinio intensyvumo tęstinio fizinio krūvio grupės pacientams (svoris sumažėjo 8,3%), ilgai trunkančio labai intensyvaus tęstinio fizinio krūvio grupės pacienatms (svoris sumažėjo 9,7%) ir neilgai trunkančio labai intensyvaus tęstinio fizinio krūvio grupės pacientams (svoris sumažėjo 6,9%), lyginant su kontrolinės grupės pacientais. Be to, abiejų labai intensyvaus fizinio krūvio grupių pacientų kardiorespiratorinė (širdies-kvėpavimo sistemos) funkcinė būklė, išreikšta VO2max rodikliu, po 16 savaičių trukmės programos statistiškai reikšmingai buvo didesnė, lyginant su kitų grupių pacientais: ilgai trunkančio labai intensyvaus tęstinio fizinio krūvio grupės pacientams VO2max rodiklis padidėjo 36,7%; neilgai trunkančio labai intensyvaus tęstinio fizinio krūvio grupės pacientams – 30,5%.

Fizinis krūvis

Nustatyta, kad fizinis aktyvumas ir fizinis krūvis yra labai svarbūs ankstyvose hipertenzijos stadijose, kadangi kraujo spaudimo padidėjimas yra siejamas su padidėjusiu širdies minutiniu tūriu, o ryškesni kraujagyslių pokyčiai su padidėjusiu periferiniu kraujagyslių rezistentiškumu dar nėra išsivystę. Šį teiginį pagrindžia ENCORE tyrimo rezultatai, kuriame dalyvavo 144 turintys antsvorio ar nutukę pacientai su padidėjusiu kraujo spaudimu: po 16 savaičių statistiškai reikšmingai kraujo spaudimas sumažėjo pacientams, kuriems buvo skirta DASH dieta ir svorio valdymas fiziniu krūviu (16,1/9,9 mmHg) bei pacientams, kuriems buvo skirta DASH dieta (11,2/7,5 mmHg), lyginant su kontrolinės grupės pacientais.

Hipertenzijos gydymas be medikamentųNorvegijoje, Molmen-Hansen HE ir kitų autorių atliktame tyrime pacientams, kuriems buvo taikomas intensyvesnis aerobinis fizinis krūvis, labiau sumažėjo sistolinis kraujo spaudimas, lyginant su pacientais, kuriems taikytas vidutinio intensyvumo tęstinis fizinis krūvis. Šiame tyrime dalyvavo 88 pacientai (52,0 ± 7,8 metų), su pirmine I-II laipsnio hipertenzija, ir kurie nevartojo antihipertenzinių medikamentų. Po 12 savaičių aerobinio intervalo fizinio krūvio grupės  pacientams kraujo spaudimas sumažėjo 12/8 mmHg, o VO2Max pakilo 15% (nuo 36,3±8,8 iki 41,5±10,6 ml/kg/min), kai tuo tarpu vidutinio intensyvumo tęstinio fizinio krūvio grupės pacientams – kraujo spaudimas sumažėjo 4,5/3,5 mmHg, o VO2Max pakilo 5% (nuo 34,0±7,0 iki 35,8±6,9 ml/kg/min). Šie skirtumai buvo statistiškai reikšmingi, lyginant su VO2Max abiejose pacientų grupėse tyrimo pradžioje.

Mokslinių straipsnių meta-analizė atskleidė, kad didelio intensyvumo tęstinis fizinis krūvis beveik dvigubai padidina kardiorespiratorinės funkcinės būklės rodiklius, lyginant su vidutinio intensyvumo tęstiniu fiziniu krūviu pacientams, sergantiems jų pačių gyvensenos sukelta kardiometaboline liga. Kaip teigia Ladenvall P ir kiti (2016) kardiorespiratorinė funkcinė būklė yra stiprus sergamumą ir mirtingumą prognozuojantis rodiklis. Mokslinis tyrimas, atliktas praėjus vieneriems metams po aukščiau aprašyto ENCORE tyrimo, parodė, kad po 16 savaičių programos pasiekti mitybos įpročių, svorio ir kraujo spaudimo pokyčiai išliko 8 mėnesius. Tačiau tik 21% programoje dalyvavusių pacientų reguliariai užsiiminėjo fiziniu krūviu praėjus daugiau nei 8 mėnesiams po programos. Fizinio krūvio tęstinumo išlaikymas yra sudėtingas iššūkis kiekvienam pacientui, todėl pacientams reikia nuolatinių konsultacijų, kad būtų užtikrinti ilgalaikiai rezultatai – apibendrindama išvadas konstatavo Charlotte B Ingul.

Paliesiaus fizinio krūvio krūvio klinikoje moksliškai pagrįstu individualiai nustatytu fiziniu krūviu pacientams gydomos ligos ar padedama jų išvengti. Klinikos specialistai ne tik sudaro individualią hipertenzijos valdymo programą, pagrįstą fiziniu krūviu gydytojų priežiūroje, bet ir užtikrina ilgalaikį bendravimą su pacientais siekiant motyvuoti pacientą  išlaikyti fizinio krūvio tęstinumą tam, kad būtų užtikrinti ilgalaikiai sveikatos rezultatai. Tą puikiai pagrindžia klinikinės praktikos atvejis.

MD Vytenis Kalibatas

Atvykite į „Paliesiaus fizinio krūvio terapijos kliniką“ ir ženkite reikšmingą žingsnį kokybiškesnio gyvenimo link!

Paskambinkite telefonu +370 600 37 279 arba užpildykite užklausos formą:

Kreipkitės dabar gydytojo konsultacijai.